top of page

Çin Malı levha ekstruder hattı şikayetleri...

Güncelleme tarihi: 8 Oca 2023

Son dönemlerde Türkiye’deki orta ölçekli üreticilerden ve sanayicilerden Çin den alınan levha makinaları ile ilgili yardım talepleri almaktayız. Firmaların aldığı makinelerin çoğu görüntü olarak istedikleri ürünü yapabilecek gibi gözükmekte olsalar da ya üretime başlayamıyorlar yada istenilen ürünü üretememektedir. Bunun en büyük sebebi levha makinelerinin test edilmeden satın alınmasıdır. Kurulum aşamasında gelen monitörlerin kısa zamanda kurulumu tamamlamak istemektedir. Bu nedenle doğru ürün hedefinde üretim yapmak için uğraşmıyorlar. Firmalar konu ile ilgili Türkiye den ustalar bularak çözüm bulmaya çalışmaktadır. Ne yazık ki bu durum dada az bilen ustaların sorunlu makineleri çalıştırma konusunda başarısız oldukları görülmüştür. Makinelerin ödemeleri test öncesi yapıldığı içinde iade sürecine geçilemiyor. Uluslararası hukukta bu konuda hem yavaş hem de Çinli firmaların teknik şartname boşluğundan dolayı bir şey yapmamaktır. Bu nedenle Türkiye Çin den gelen ve çalıştırılamayan makinelerin hurdalığına dönmüştür. Çok büyük bir sermaye kaybı ile firmalar mücadele etmektedir. Hatta çoğu firmanın üretim hevesi kırılmakta ve yapacakları iş doğru bile olsa vaz geçmektedirler.

Bu doğrultuda Yurt dışından makine alacak firmalar maliyet hesaplamaları yaparken şunlara dikkat edilmelidir.

• Makinenin fiyatı (teknik donanımına göre)

• Yol giderleri

• Yedek parça ömürleri

• Yedek parça giderleri

• Monitör vize passport konaklama giderleri

• Garanti süresi ve bunun nasıl çalışacağı

• Teknik destek süresi

• Üretim aşamasında online destek

Yukarıdaki hesaplamalar iyi yapıldığında hakkıyla ve standartlarda üretim yapan firmaların tercih edilmesi yararlı olacaktır. Hem ülke sermayemiz içimizde kalacak. Hem de sanayi kalkınma hamlesinde firmalar yatırımlarını hızlı bir şekilde geri dönecektir.


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Okal sunta, Okal levha, Delikli Sunta...

Okal Sunta , Kastamonuda bulunan üretim tesislerinde boy yönünde ve en yönünde okal levha imlatı yapmaktayız. Boy yönünde imal edilen kapı levhalarımızın geometrik yapısı nedeni kapının sehim vermez.

Yanmaz Okal Sunta Okal levha

Yanmaz Okal 35mm kalınlığında imal edilmektedir. Ürün 205,210,215mm yüksekliğinde olup,genişliği 125cm dir. Ürün Yangına karşı 35 dakkikadan fazla dayanması nedeni ile bu ismi almıştır. Ürün imalatı s

Comments


bottom of page