top of page

MDF deki gizli tehlike Formaldehit.
MDF levhalarının E0, E1 ve E2 gibi terimler, levhaların formaldehit salınım düzeyini belirtir.

  • E0: Bu sınıf, formaldehit emisyonlarının Avrupa Birliği standartlarının (EN 120) sınırlarına uygun olduğunu ifade eder. Bu levhalar, formaldehit salınımı bakımından en düşük seviyede olan ürünlerdir.

  • E1: Bu sınıf, formaldehit emisyonlarının bir miktar daha yüksek olduğu, ancak yine de AB standartlarını (EN 120) karşıladığı ürünleri ifade eder. E1 sınıfı levhalar, formaldehit salınımı bakımından orta düzeyde olan ürünlerdir.

  • E2: Bu sınıf, formaldehit emisyonlarının belirli bir seviyenin altında olduğunu, ancak E1 sınıfı kadar düşük olmadığını ifade eder. E2 sınıfı levhalar, formaldehit salınımı bakımından daha yüksek seviyede olan ürünlerdir.


Bu sınıflandırmalar, MDF levhaların formaldehit salınımı düzeyini kontrol etmek ve kullanıcıların daha sağlıklı ve çevre dostu ürünleri seçmelerine yardımcı olmak için kullanılır.


formaldehit insan sağlığına zararlı olabilir. Formaldehit, yaygın bir endüstriyel kimyasal ve aynı zamanda bir çevresel kirleticidir. Birçok endüstriyel üründe ve malzemede kullanılır, özellikle mobilya, kontrplak, MDF ve diğer ahşap bazlı ürünlerde bağlayıcı olarak yaygın olarak bulunur.


Formaldehit, kokusuz bir gazdır ve uzun süre maruz kalındığında sağlık sorunlarına neden olabilir. Kısa süreli maruziyet semptomlara, özellikle gözlerde, burun ve boğazda tahrişe yol açabilir. Uzun süreli maruziyet ise daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Astım semptomlarını kötüleştirebilir, alerjik reaksiyonlara ve solunum yolları enfeksiyonlarına duyarlılığı artırabilir. Ayrıca, uzun süreli maruziyet, bazı kanser türlerine, özellikle nazofarenks kanserine neden olabileceği bilinmektedir.


Bu nedenle, formaldehit salınımı olan ürünlerin kullanımı sınırlanmalı ve mümkünse formaldehit içermeyen veya düşük formaldehit salınımı olan alternatifler tercih edilmelidir. Bu tür ürünlerde etiketlenmiş olan "E0", "E1" veya "E2" gibi standartlar, formaldehit salınımını belirlemek için yardımcı olabilir. Ayrıca, iyi havalandırılmış alanlarda kullanım ve ürünlerin doğru bir şekilde depolanması gibi önlemler de formaldehit maruziyetini azaltmaya yardımcı olabilir.


Bu nedenle Amerika, Avrupa, Avustralya gibi ülkeleri E0-E1 Standartlarını dışında mdf ürünlerini almamaktadırlar. Türkiyede belli firmalar bu konuda çok hassas olmalarına rağmen, bazı firmalar bu standartlara uymamaktadır. Evinizde özellikle yatak odaları ve çocuk odalarına mobilya alırken malzeme kalitesini kontrol edilmelidir. Bilinçli bir kullanıcı olursanız;Etkileri yıllarsonra çıkmaya başlıyacak olan sağlık sorunlarına, mobilya satın alma sırasında engel olabilirsiniz.

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Okal sunta, Okal levha, Delikli Sunta...

Okal Sunta , Kastamonuda bulunan üretim tesislerinde boy yönünde ve en yönünde okal levha imlatı yapmaktayız. Boy yönünde imal edilen kapı levhalarımızın geometrik yapısı nedeni kapının sehim vermez.

Yanmaz Okal Sunta Okal levha

Yanmaz Okal 35mm kalınlığında imal edilmektedir. Ürün 205,210,215mm yüksekliğinde olup,genişliği 125cm dir. Ürün Yangına karşı 35 dakkikadan fazla dayanması nedeni ile bu ismi almıştır. Ürün imalatı s

Çin Malı levha ekstruder hattı şikayetleri...

Son dönemlerde Türkiye’deki orta ölçekli üreticilerden ve sanayicilerden Çin den alınan levha makinaları ile ilgili yardım talepleri almaktayız. Firmaların aldığı makinelerin çoğu görüntü olarak isted

bottom of page